Main Index: Albanian Bible

 

1 John 2

[1] [2] [3] [4] [5]

1JN 2:1 Dhe nga kjo e dimė se e kemi njohur atė, nė qoftė se i zbatojmė urdhėrimet e tij.

1JN 2:2 Ai qė thotė: ``Unė e kam njohur atė``, dhe nuk zbaton urdhėrimet e tij, ėshtė gėnjeshtar dhe e vėrteta nuk ėshtė nė tė.

1JN 2:3 Por kush e zbaton fjalėn e tij, nė tė me tė vėrtetė dashuria e Perėndisė ėshtė pėrsosur. Nga kjo e njohim se jemi nė tė.

1JN 2:4 Ai qė thotė se qėndron nė tė, duhet tė ecė edhe vetė sikurse ka ecur ai.

1JN 2:5 Vėllezėr, nuk ju shkruaj njė urdhėrim tė ri, por njė urdhėrim tė vjetėr, qė e kishit nga fillimi: urdhėrimi i vjetėr ėshtė fjala qė dėgjuat nga fillimi.

1JN 2:6 E megjithatė po ju shkruaj njė urdhėrim tė ri, qė ėshtė i vėrtetė nė tė dhe nė ju, sepse errėsira po shkon dhe tashmė po ndrit drita e vėrtetė.

1JN 2:7 Ai qė thotė se ėshtė nė dritė dhe urren vėllanė e vet, ėshtė ende nė errėsirė.

1JN 2:8 Ai qė e do vėllanė e vet qėndron nė dritė dhe nuk ka asgjė nė tė qė e bėnė tė bjerė.

1JN 2:9 Por ai qė urren vėllanė e vet ėshtė nė errėsirė, ecėn nė errėsirė dhe nuk di ku shkon, sepse errėsira ia ka verbuar sytė.

1JN 2:10 Djema, ju shkruaj sepse mėkatet ju janė falur nėpėrmjet emrit tė tij.

1JN 2:11 Etėr, ju shkruaj sepse ju e keni njohur atė qė ėshtė qė nga fillimi. Tė rinj, ju shkruaj sepse e mundėt tė ligun. Djema, po ju shkruaj sepse e keni njohur Atin.

1JN 2:12 Etėr, ju kam shkruar sepse e keni njohur atė qė ėshtė nga fillimi. Tė rinj, ju kam shkruar sepse jeni tė fortė dhe fjala e Perėndisė qėndron nė ju dhe sepse e mundėt tė ligun.

1JN 2:13 Mos e doni botėn, as gjėrat qė janė nė botė. Ne qoftė se ndokush do botėn, dashuria e Atit nuk ėshtė nė tė,

1JN 2:14 sepse gjithēka qė ėshtė nė botė, lakmia e mishit, lakmia e syve dhe krenaria e jetės, nuk vjen nga Ati, por nga bota.

1JN 2:15 Dhe bota kalon me lakminė e saj; por ai qė bėn vullnetin e Perėndisė mbetet pėrjetė.

1JN 2:16 Fėmijė, ėshtė ora e fundit. Dhe, sikurse e dėgjuat, antikrishti duhet tė vijė, dhe tani janė shfaqur shumė antikrishtė; prej nga e dimė se ėshtė ora e fundit.

1JN 2:17 Mes nesh dolėn, por nuk ishin nga tanėt, sepse, po tė ishin nga tanėt, do tė kishin qėndruar me ne; por kjo ndodhi qė tė dalė se nuk janė tė gjithė nga tanėt.

1JN 2:18 Por ju keni vajosjen nga i Shenjti dhe i dini ēdo gjė.

1JN 2:19 Nuk ju shkrova juve sepse nuk e njihni tė vėrtetėn, por sepse ju e njihni dhe sepse asnjė gėnjeshtėr nuk del nga e vėrteta.

1JN 2:20 Kush ėshtė gėnjeshtari, veēse ai qė mohon se Jezus ėshtė Krishti? Antikrishti ėshtė ai, qė mohon Atin dhe Birin.

1JN 2:21 Kushdo qė mohon Birin, s`ka as Atin; kushdo qė njeh Birin, ka edhe Atin.

1JN 2:22 Ajo qė ju, pra, dėgjuat nga fillimi le tė qėndrojė nė ju; nė qoftė se ajo qė dėgjuat nga fillimi qėndron nė ju, edhe ju do tė qėndroni nė Birin dhe nė Atin.

1JN 2:23 Dhe ky ėshtė premtimi qė ai na bėri: jeta e pėrjetshme.

1JN 2:24 Ju shkrova kėto gjėra pėr ata qė kėrkojnė t`ju gėnjejnė.

1JN 2:25 Dhe, sa pėr ju, vajosja qė keni marrė prej tij qėndron nė ju dhe nuk keni nevojė qė ndokush t`ju mėsojė; por, duke qenė se vajosja e tij ju mėson ēdo gjė dhe ėshtė e vėrtetė e nuk ėshtė gėnjeshtėr, qėndroni nė tė ashtu sikurse ju mėsoi.

1JN 2:26 Edhe tani, djema, qėndroni nė tė qė, kur tė shfaqet ai, ne tė mund tė kemi besim, dhe nė ardhjen e tij tė mos turpėrohemi para Tij.

1JN 2:27 Nė qoftė se e dini se ai ėshtė i drejtė, ta dini se kushdo qė praktikon drejtėsinė ka lindur prej tij.

1JN 2:28 Shikoni ē`dashuri tė madhe na dha Ati, qė tė quhemi bij tė Perėndisė. Prandaj bota nuk na njeh, sepse nuk e ka njohur atė.

1JN 2:29 Shumė tė dashur, tani jemi bij tė Perėndisė, por ende nuk ėshtė shfaqur ē`do tė jemi; por dimė se, kur tė shfaqet ai, do tė jemi tė ngjashėm me tė, sepse do ta shohim se si ėshtė ai.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase