Main Index: Albanian Bible

 

2 Thessalonians 2

[1] [2] [3]

2THESS 2:1 tė mos lejoni qė menjėherė t`ju prishet mendja ose tė trazoheni as prej fryme, as prej fjale, as prej ndonjė letre gjoja tė shkruar prej nesh, thua se ja, erdhi dita e Krishtit.

2THESS 2:2 Askush tė mos ju gėnjejė kursesi, sepse ajo ditė nuk do tė vijė, pa ardhur mė parė rėnia dhe pa u shfaqur njeriu i mėkatit, i biri i humbjes,

2THESS 2:3 kundėrshtari, ai qė lartėson veten mbi ēdo gjė qė quhet perėndi ose objekt adhurimi, aq sa tė shkojė e tė rrijė nė tempullin e Perėndisė si Perėndi, duke e paraqitur veten se ėshtė Perėndi.

2THESS 2:4 A nuk ju bie ndėr mend se, kur isha akoma ndėr ju, jua thoja kėto gjėra?

2THESS 2:5 Tani e dini atė qė e ndalon atė qė tė shfaqet vetėm nė kohėn e vet.

2THESS 2:6 Misteri i paudhėsisė nė fakt ėshtė tashmė nė veprim, duke pritur vetėm qė tė hiqet nga mesi ai qė e ndalon tashti.

2THESS 2:7 Atėherė do tė shfaqet ky i paudhė, tė cilin Zoti do ta shkatėrrojė me hukatjen e gojės sė tij dhe do ta asgjėsojė me tė dukurit e ardhjes sė tij.

2THESS 2:8 Ardhja e atij tė paudhi do tė bėhet me anė tė veprimit tė Satanit, bashkė me ēudira, shenja dhe mrrekullish tė rreme,

2THESS 2:9 dhe nga ēdo mashtrim ligėsie pėr ata qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn pėr tė qenė tė shpėtuar.

2THESS 2:10 E prandaj Perėndia do t`u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t`i bėjė tė gabojnė, qė t`i besojnė gėnjeshtrės,

2THESS 2:11 qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė!

2THESS 2:12 Por ne duhet ta falėnderojmė vazhdimisht Perėndinė pėr ju, o vėllezėr tė dashur nga Zoti, sepse Perėndia ju zgjodhi qė nė fillim pėr t`ju shpėtuar, me anė tė shenjtėrimit tė Frymės dhe tė besimit nė tė vėrtetėn;

2THESS 2:13 tek e cila ju thirri me anė tė ungjillit tonė, qė tė arrini tė merrni lavdinė e Zotit tonė Jezu Krisht.

2THESS 2:14 Prandaj, vėllezėr, qėndroni dhe mbani porositė qė mėsuat, me anė tė fjalės ose me anė tė letrės sonė.

2THESS 2:15 Dhe vetė Zoti jonė Jezu Krisht dhe Perėndia Ati ynė, qė na deshi dhe na dha me anė tė hirit njė ngushėllim tė pėrjetshėm dhe njė shpresė tė mirė,

2THESS 2:16 ngushėlloftė zemrat tuaja dhe ju forcoftė nė ēdo fjalė e punė tė mirė.

2THESS 2:17 Mė nė fund, o vėllezėr, lutuni pėr ne, qė fjala e Zotit tė pėrhapet me tė shpejtė dhe tė lėvdohet, porsi ndėr ju,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase