Main Index: Albanian Bible

 

2 Thessalonians 1

[1] [2] [3]

2THESS 1:1 paēi hir dhe paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

2THESS 1:2 Ne e kemi pėr detyrė ta falėnderojmė gjithnjė Perėndinė pėr ju, o vėllezėr, sikurse ėshtė fort e drejtė, sepse besimi juaj po rritet shumė dhe dashuria e secilit prej jush pėr njėri-tjetrin po tepron,

2THESS 1:3 aq sa ne vetė po krenohemi me ju nė kishat e Perėndisė, pėr qėndresėn tuaj dhe pėr besimin nė tė gjitha pėrndjekjet dhe vėshtirėsitė qė po hiqni.

2THESS 1:4 Ky ėshtė njė dėftim i gjyqit tė drejtė tė Pėrendisė, qė ju tė ēmoheni tė denjė pėr mbretėrinė e Perėndisė pėr tė cilėn edhe vuani,

2THESS 1:5 sepse ėshtė e drejtė, nga ana e Perėndisė, t`u jepet mundim atyre qė po ju mundojnė,

2THESS 1:6 kurse juve, tė munduarve, tė preheni bashkė me ne, kur Zoti Jezu Krisht tė shfaqet nga qielli me engjėjt e pushtetit tė vet,

2THESS 1:7 nė njė zjarr flakėrues, pėr t`u hakmarrė kundėr atyre qė nuk njohin Perėndi, dhe tė atyre qė nuk i binden ungjillit tė Zotit tonė Jezu Krisht.

2THESS 1:8 Ata do tė ndėshkohen me shkatėrrim tė pėrjetshėm, larg nga fytyra e Zotit dhe nga lavdia e fuqisė sė tij,

2THESS 1:9 kur ai tė vijė, atė ditė, pėr tė qenė i lavdėruar nė shenjtorėt e vet, pėr tė qenė i admiruar nė mes tė atyre qė kenė besuar, sepse dėshmia jonė tek ju u besua.

2THESS 1:10 Edhe pėr kėtė ne vazhdimisht po lutemi pėr ju, qė Perėndia ynė t`ju bėjė tė denjė pėr kėtė thirrje dhe tė pėrmbushė me fuqinė ēdo qėllim tė mirė dhe veprėn e besimit,

2THESS 1:11 qė tė lėvdohet emri i Zotit tonė Jezu Krisht nė ju dhe ju nė tė, sipas hirit tė Perėndisė sonė dhe tė Zotit Jezu Krisht.

2THESS 1:12 Ju lutemi, o vėllezėr, lidhur me ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht dhe me tubimin tonė me tė,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase