Main Index: Albanian Bible

 

Ephesians 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

EPH 5:1 edhe ecni nė dashuri, sikurse edhe Krishti na deshi dhe e dha veten e tij pėr ne, si ofertė e flijim Perėndisė, si njė parfum erėmirė.

EPH 5:2 Por, ashtu si u ka hije shenjtorėve, as kurvėria, as ndonjė papastėrti, as kurnacėri tė mos zihet nė gojė midis jush;

EPH 5:3 as pandershmėri, as tė folur pa mend e tė pėrqeshur, tė cilat nuk kanė hije, por mė tepėr tė ketė falenderime.

EPH 5:4 Tė dini nė fakt kėtė: asnjė kurvar, ose i ndyrė ose kurnac, i cili ėshtė idhujtar, nuk ka ndonjė trashėgim nė mbretėrinė e Krishtit dhe tė Perėndisė.

EPH 5:5 Askush tė mos ju gėnjejė me fjalė tė kota, sepse, pėr shkak tė kėtyre gjėrave, vjen zemėrimi i Perėndisė mbi bijtė e mosbindjes.

EPH 5:6 Mos jini, pra, shokė me ta.

EPH 5:7 Sepse dikur ishit errėsirė, por tani jeni dritė nė Zotin; ecni, pra, si bij tė dritės,

EPH 5:8 sepse fryti i Frymės konsiston nė gjithēka qė ėshtė mirėsi, drejtėsi dhe tė vėrtetė,

EPH 5:9 duke provuar ēfarė ėshtė e pranueshme pėr Perėndinė.

EPH 5:10 Dhe mos merrni pjesė nė punėt e pafrytshme tė errėsirės, por mė tepėr t`i qortoni,

EPH 5:11 sepse ato qė bėjnė ata nė fshehtėsi, ėshtė turp edhe tė thuhen.

EPH 5:12 Kurse tė gjitha gjėrat, kur dalin nė dritė, bėhen tė dukshme, sepse ēdo gjė qė shfaqet ėshtė dritė.

EPH 5:13 Prandaj Shkrimi thotė: ``Zgjohu, ti qė fle, dhe ringjallu prej sė vdekurish, dhe Krishti do tė shndrisė mbi ty``.

EPH 5:14 Kujdesuni, pra, qė tė ecni me kujdes dhe jo si tė marrėt, por si tė menēurit,

EPH 5:15 duke e shfyrtėsuar kohėn, sepse ditėt janė tė mbrapshta.

EPH 5:16 Prandaj mos u bėni tė pakujdesshėm, por kuptoni cili ėshtė vullneti i Zotit.

EPH 5:17 Dhe mos u dehni me verė, nė tė cilėn ka shthurje, por mbushuni me Frymė,

EPH 5:18 duke i folur njeri tjetrit me psalme, himne dhe kėngė frymėrore, duke kėnduar dhe duke lavdėruar Zotin me zemrėn tuaj,

EPH 5:19 duke e falėnderuar vazhdimisht pėr ēdo gjė Perėndinė dhe Atin, nė emėr tė Zotit tonė Jezu Krisht;

EPH 5:20 nėnshtrohuni njėri-tjetrit nė druajtjen e Krishtit!

EPH 5:21 Ju, gratė, nėnshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit,

EPH 5:22 sepse burri ėshtė kreu i gruas, sikurse edhe Krishti ėshtė kreu i kishės, dhe ai vetė ėshtė Shpėtimtari i trupit.

EPH 5:23 Ashtu si kisha i ėshtė nėnshtruar Krishtit, kėshtu gratė duhet t`i nėnshtrohen burrave tė tyre nė ēdo gjė.

EPH 5:24 Ju, burra, t`i doni gratė tuaja, sikurse edhe Krishti ka dashur kishėn dhe e ka dhėnė veten e vet pėr tė,

EPH 5:25 qė ta shenjtėrojė, pasi e pastroi me larjen e ujit me anė tė fjalės,

EPH 5:26 qė ta nxjerrė atė pėrpara vetes tė lavdishme, pa njolla a rrudha a ndonjė gjė tė ti-llė, por qė tė jetė e shenjtė dhe e paqortueshme.

EPH 5:27 Kėshtu burrat duhet t`i duan gratė e veta porsi trupat e tyre; kush do gruan e vet do vetveten.

EPH 5:28 Sepse askush nuk urreu mishin e vet, por e ushqen dhe kujdeset me butėsi pėr tė, sikurse edhe Zoti bėn me kishėn,

EPH 5:29 sepse ne jemi gjymtyrė tė trupit tė tij, tė mishit tė tij dhe tė kockave tė tij.

EPH 5:30 ``Prandaj njeriu do tė lėrė babanė e vet dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet, dhe tė dy do tė bėhen njė mish i vetėm``.

EPH 5:31 Ky mister ėshtė i madh; tani unė e them nė lidhjen me Krishtin dhe me kishėn.

EPH 5:32 Por secili nga ju kėshtu ta dojė gruan e vet sikurse e do veten e vet; dhe po kėshtu gruaja ta respektojė burrin.

EPH 5:33 Fėmijė, binduni prindėrve tuaj nė Zotin, sepse kjo ėshtė e drejtė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase