Main Index: Albanian Bible

 

Ephesians 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

EPH 2:1 nė tė cilat keni ecur dikur, sipas ecjės sė kėsaj bote, sipas prijėsit tė pushtetit tė erės, sipas frymės qė vepron tani nė bijtė e mosbindjes,

EPH 2:2 ndėrmjet tė cilėve edhe ne dikur jetuam nė lakmitė e mishit tonė duke i plotėsuar dėshirat e mishit dhe tė mendjes, dhe ishim prej natyre bij tė zemėrimit, ashtu si edhe tė tjerėt.

EPH 2:3 Por Perėndia, qė ėshtė i pasur nė mėshirė, pėr shkak tė dashurisė sė tij tė madhe me tė cilėn na deshi,

EPH 2:4 edhe atėherė kur ishim tė vdekur nė faje, na dha jetė me Krishtin (ju jeni tė shpėtuar me anė tė hirit),

EPH 2:5 edhe na ringjalli me tė, dhe me tė na vuri tė rrimė nė vendet qiellore nė Krishtin Jezus,

EPH 2:6 pėr tė treguar nė epokat qė do tė vijnė pasurinė e pamasė tė hirit tė tij, me anė tė mirėsisė ndaj nesh nė Krishtin Jezus.

EPH 2:7 Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė,

EPH 2:8 jo nga vepra, qė tė mos mburret askush.

EPH 2:9 Ne nė fakt jemi vepra e tij, e krijuar nė Krishtin Jezus pėr veprat e mira qė Perėndia pėrgatiti qė mė parė, qė ne tė ecim nė to.

EPH 2:10 Prandaj kujtohuni se dikur ju johebrenj nė mish, tė quajtur tė parrethprerė nga ata qė e quajnė veten tė rrethprerė, sepse tė tillė u bėnė nė mish, nga dora e njeriut,

EPH 2:11 ishit nė atė kohė pa Krishtin, tė huaj nė qytetėrinė e Izraelit dhe tė huaj pėr besėlidhjen e premtimit, pa pasur shpresė dhe duke qėnė pa Perėndi nė botė.

EPH 2:12 Por tani, nė Krishtin Jezus, ju qė dikur ishit larg, u afruat me anė tė gjakut tė Krishtit.

EPH 2:13 Ai nė fakt, ėshtė paqja jonė, ai qė ka bėrė nga tė dy popujt njė dhe ka shembur murin e ndarjes,

EPH 2:14 duke e prishur armiqėsinė nė mishin e tij, ligjin e urdhėrimeve tė pėrftuar nga porosi, pėr tė krijuar nė vetvete nga dy njė njeri tė ri, duke bėrė paqen,

EPH 2:15 dhe pėr t`i pajtuar tė dy me Perėndinė nė njė trup tė vetėm me anė tė kryqit, mbasi vrau armiqėsinė nė vetvete.

EPH 2:16 Dhe ai erdhi pėr t`ju shpallur paqen, juve qė ishit larg dhe atyre qė ishin afėr,

EPH 2:17 sepse pėrmes tij qė tė dy kemi hyrje tek Ati nėpėr njė Frymė tė vetme.

EPH 2:18 Ju, pra, nuk jeni mė tė huaj, as bujtės, por bashkėqytetarė tė shenjtorėve dhe pjestarė tė familjes sė Perėndisė,

EPH 2:19 tė ndėrtuar mbi themelin e apostujve dhe tė profetėve, duke qėnė Jezu Krishti vetė guri i qoshes,

EPH 2:20 mbi tė cilin gjithė ndėrtesa, e lidhur mirė, rritet pėr tė qenė njė tempull i shenjtė nė Zotin,

EPH 2:21 nė tė cilin edhe ju jeni bashkėndėrtuar pėr tė qenė njė banesė e Perėndisė nė Frymė.

EPH 2:22 Pėr kėtė arsye unė, Pali, jam i burgosuri i Jezu Krishtit pėr ju johebrenjtė,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase