Main Index: Albanian Bible

 

Malachi 3

[1] [2] [3] [4]

MAL 3:1 "Ja, unė po dėrgoj lajmėtarin tim pėr tė pėrgatitur rrugėn para meje. Dhe menjėherė Zoti, qė ju kėrkoni, do tė hyjė nė tempullin e vet, engjėlli i besėlidhjes qė ju kėrkoni me endje, ja, do tė vijė", thotė Zoti i ushtrive.

MAL 3:2 "Po kush do tė mund tė durojė ditėn e ardhjes sė tij? Kush do tė mund tė qėndrojė mė kėmbė ditėn kur ai do tė shfaqet? Ai ėshtė si zjarri i shkrirėsit, si soda e larėsve.

MAL 3:3 Ai do tė ulet si ai qė shkrin dhe pastron argjendin; do t`i pastrojė bijtė e Levit dhe do t`i rafinojė si arin e argjendin, me qėllim qė ata tė mund t`i ofrojnė Zotit njė blatim me drejtėsi.

MAL 3:4 Atėherė oferta e Judės dhe e Jeruzalemit do tė pėlqehet nga Zoti, si nė kohėt e shkuara, si nė vitet e mėparshme.

MAL 3:5 Kėshtu unė do t`ju afrohem pėr gjykim dhe do tė jem njė dėshmitar i gatshėm kundėr magjistarėve, kundėr shkelėsve tė kurorės, kundėr atyre qė bėjnė betime tė rreme, kundėr atyre qė vjedhin mėditjen e punėtorit, qė shtypin tė venė dhe jetimin, qė dėbojnė tė huajin dhe nuk mė kanė frikė", thotė Zoti i ushtrive.

MAL 3:6 "Unė jam Zoti, nuk ndryshoj; prandaj ju, o bij tė Jakobit, nuk jeni konsumuar.

MAL 3:7 Qė nė ditėt e etėrve tuaj ju jeni larguar nga statutet e mia dhe nuk i keni respektuar. Kthehuni tek unė dhe unė do tė kthehem tek ju", thotė Zoti i ushtrive. "Por ju thoni: "Si duhet tė kthehemi?".

MAL 3:8 Njė njeri do tė vjedhė Perėndinė? Megjithatė ju mė vidhni dhe pastaj thoni: "Ēfarė tė kemi vjedhur?". Tė dhjetėn dhe ofertat.

MAL 3:9 Mallkimi ju ka qėlluar, sepse mė vidhni, po, mbarė kombi.

MAL 3:10 Sillni gjithė tė dhjetat nė shtėpinė e thesarit, qė tė ketė ushqim nė shtėpinė time dhe pastaj mė vini nė provė pėr kėtė gjė", thotė Zoti i ushtrive, "nė se unė nuk do t`i hap pragjet e qiellit dhe nuk do tė derdh mbi ju aq shumė bekim, sa nuk do tė keni vend tė mjaftueshėm ku ta shtini.

MAL 3:11 Pėrveē kėsaj do tė qortoj shumė pėr ju gllabėruesin, me qėllim qė ai tė mos shkatėrrojė mė frytin e tokės suaj, dhe vreshti juaj nuk do tė rreshtė tė sjellė pėr ju fryt nė fushė", thotė Zoti i ushtrive.

MAL 3:12 "Tė gjitha kombet do t`ju shpallin tė lumtur, sepse ju do tė jeni njė vend kėnaqėsish", thotė Zoti i ushtrive.

MAL 3:13 "Keni pėrdorur fjalė tė ashpra kundėr meje", thotė Zoti. "Megjithatė thoni: "Ēfarė kemi thėnė kundėr teje?".

MAL 3:14 Keni thėnė: "Éshtė e kotė t`i shėrbesh Perėndisė; ē`pėrfitim kemi nga respektimi i urdhėrimeve tė tij dhe nga vajtja para Zotit tė ushtrive tė veshur me rroba zie?

MAL 3:15 Prandaj ne i shpallim tė lumtur krenarėt. Ata qė kryejnė paudhėsi jo vetėm pėrfitojnė, por ndonėse e provokojnė Perėndinė, mbeten tė pandėshkuar"".

MAL 3:16 Atėherė ata qė kishin frikė nga Zoti i folėn njėri tjetrit. Zoti i dėgjoi me vemendje dhe njė libėr kujtimi u shkrua pėrpara tij pėr ata qė kanė frikė nga Zoti dhe qė e nderojnė emrin e tij.

MAL 3:17 "Ata do tė jenė tė mitė", thotė Zoti i ushtrive, "ditėn kur unė pėrgatis thesarin tim tė veēantė, dhe unė do t`i fal, ashtu si e fal njeriu birin qė i shėrben atij.

MAL 3:18 Atėherė do tė shikoni pėrsėri ndryshimin ndėrmjet tė drejtit dhe tė pabesit, ndėrmjet atij qė i shėrben Perėndisė dhe atij qė nuk i shėrben atij".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase