Main Index: Albanian Bible

 

Daniel 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

DAN 6:1 I pėlqeu Darit tė vendosė mbi mbretėrinė njėqindenjėzet satrapė, tė cilėt, tė ishin nė krye tė gjithė mbretėrisė.

DAN 6:2 dhe mbi ta kishte tre prefektė, nga tė cilėt njėri ishte Danieli, tė cilėve kėta satrapė duhet t`u jepnin llogari, mė qėllim qė mbreti tė mos pėsonte asnjė dėm.

DAN 6:3 Danieli shkėlqente mbi prefektėt dhe satrapėt e tjerė, sepse ai kishte njė frymė mė tė lartė, dhe mbreti mendonte ta vendoste mbi tėrė mbretėrinė.

DAN 6:4 Atėherė prefektėt dhe satrapėt kėrkuan tė gjenin njė pretekst kundėr Danielit lidhur me administrimin e mbretėrisė, por nuk mundėn tė gjejnė asnjė pretekst apo korruptim, sepse ai ishte besnik dhe nuk mundėn tė gjejnė tek ai asnjė gabim apo korruptim.

DAN 6:5 Atėherė kėta njerėz thanė: "Nuk do tė gjejmė kurrė ndonjė pretekst kundėr Danielit, veē se po ta gjejmė kundėr tij nė vet ligjin e Perėndisė tė tij."

DAN 6:6 Atėherė ata prefektė dhe satrapė u mblodhėn me zhurmė para mbretit dhe i thanė: "O mbreti Dar, jetofsh pėr jetė!

DAN 6:7 Tėrė prefektėt e mbretėrisė, qeveritarėt dhe satrapėt, kėshilltarėt dhe komandantėt u konsultuan bashkė pėr tė nxjerrė njė vendim mbretėror dhe pėr tė bėrė njė dekret tė prerė, nė bazė tė tė cilėve kushdo qė gjatė tridhjetė ditėve do t`i drejtojė njė kėrkesė cilėsdo perėndie a njeriu pėrveē teje, o mbret, tė hidhet nė gropėn e luanėve.

DAN 6:8 Tani, o mbret, nxirr dekretin dhe firmos dokumentin, nė mėnyrė qė tė mos ndryshohet dot nė pajtim me ligjin e Medasve dhe tė Persianėve, qė ėshtė i parevokueshėm".

DAN 6:9 Pastaj mbreti Dari nėnshkroi dokumentin dhe dekretin.

DAN 6:10 Kur Danieli mėsoi qė dokumenti ishte nėnshkruar, hyri nė shtėpinė e vet. Pastaj nė dhomėn e tij tė sipėrme, me dritaret e saj tė hapura nė drejtim tė Jeruzalemit, tri herė nė ditė gjunjėzohej, lutej dhe falenderonte Perėndinė e tij, siē e bėnte zakonisht mė parė.

DAN 6:11 Atėherė ata njerėz erdhėn duke bėrė zhurmė dhe e gjetėn Danielin qė po i lutej dhe i pėrlutej Perėndisė tė tij.

DAN 6:12 Kėshtu iu afruan mbretit dhe folėn para tij pėr dekretin mbretėror: "A nuk ke nėnshkruar njė dekret nė bazė tė tė cilit gjatė tridhjetė ditėve kushdo qė do tė bėjė njė kėrkesė drejtuar ēfarėdo perėndie ose njeriu me pėrjashtimin tėnd, o mbret, do tė hidhet nė gropėn e luanėve?". Mbreti u pėrgjigj dhe tha: "Kjo gjė ėshtė vendosur nė pajtim me ligjin e Mediasve dhe tė Persianėve, qė nuk mund tė ndryshohet".

DAN 6:13 Atėherė ata nisėn pėrsėri tė flasin pėrpara mbretit: "Danieli, qė ėshtė njė ndėr tė mėrguarit e Judės, nuk tregon asnjė konsideratė pėr ty, o mbret, ose pėr dekretin qė ke nėnshkruar, por i drejton lutje tri herė nė ditė Perėndisė tė tij".

DAN 6:14 Me tė dėgjuar kėtė, mbreti u hidhėrua me tė madhe dhe duke dashur nė zemėr tė vet ta ēlirojė Danielin, u pėrpoq deri sa perėndoi dielli ta shkėputė nga duart e tyre.

DAN 6:15 Por ata njerėz erdhėn te mbreti duke bėrė zhurmė dhe i thanė: "Dije, o mbret, qė ėshtė ligj i Medasve dhe i Persianėve qė asnjė dekret ose edikt i shpallur nga mbreti nuk mund tė ndryshohet".

DAN 6:16 Atėherė mbreti dha urdhėr dhe Danieli u ēua tutje dhe u hodh nė gropėn e luanėve. Por mbreti i foli Danielit dhe i tha: "Perėndia jote, sė cilės ti i shėrben vazhdimisht, do tė vijė vetė tė tė shpėtojė".

DAN 6:17 Pastaj sollėn njė gur, dhe e vunė nė grykėn e gropės; mbreti e vulosi me unazėn e tij, me unazėn e tė mėdhenjve tė tij, nė mėnyrė qė vendimi i tij lidhur me Danielin tė mos ndryshohej.

DAN 6:18 Atėherė mbreti u tėrhoq nė pallatin e tij dhe kaloi natėn duke agjėruar; nuk sollėn para tij asnjė muzikant, madje edhe gjumi e braktisi.

DAN 6:19 Tė nesėrmen nė mėngjes mbreti u zgjua shumė herėt dhe shkoi me nxitim nė gropėn e luanėve.

DAN 6:20 Me tė arritur pranė gropės, thirri Danielin me zė zemėrthyer; mbreti filloi t`i thotė Danielit: "Daniel, shėrbėtor i Perėndisė tė gjallė, Perėndia yt, a ka mundur tė tė shpėtojė nga luanėt?".

DAN 6:21 Atėherė Danieli i tha mbretit: "O mbret, jetofsh pėrjetė!

DAN 6:22 Perėndia im dėrgoi engjėllin e tij qė ka mbyllur gojėn e luanėve, dhe ata nuk mė kanė bėrė asnjė tė keqe, sepse kam dalė i pafaj pėrpara atij; por edhe pėrpara teje, o mbret, nuk kam bėrė asnjė tė keqe".

DAN 6:23 Atėherė mbreti u gėzua shumė dhe urdhėroi qė Danieli tė nxirrej nga gropa. Kėshtu Danielin e nxorėn nga gropa dhe nuk u gjet mbi tė asnjė lėndim sepse kishte pasur besim te Perėndia i tij.

DAN 6:24 Pastaj mbreti urdhėroi qė tė silleshin ata njerėz qė kishin paditur Danielin dhe i hodhėn nė gropėn e luanėve, ata, bijtė e tyre dhe gratė e tyre. Dhe para se tė arrinin nė fund tė gropės, luanėt u hodhėn mbi ta dhe copėtuan tėrė kockat e tyre.

DAN 6:25 Atėherė mbreti Dar u shkroi tėrė popujve, kombeve dhe gjuhėve qė banonin nė gjithė dheun: "Paqja juaj qoftė e madhe!

DAN 6:26 Unė dekretoj qė nė tė gjithė sundimin e mbretėrisė sime tė dridhen dhe tė kenė frikė para Perėndisė tė Danielit, sepse ai ėshtė Perėndia i gjallė qė ekziston pėrjetė. Mbretėria e tij nuk do tė shkatėrrohet kurrė dhe sundimi i tij nuk do tė ketė fund kurrė.

DAN 6:27 Ai ēliron, shpėton dhe kryen shenja dhe mrekulli nė qiell dhe nė tokė; ėshtė ai qė e ēliroi Danielin nga fuqia e luanėve".

DAN 6:28 Kėshtu Danieli pati mbarėsi gjatė mbretėrimit tė Darit dhe gjatė mbretėrimit tė Kirit, Persianit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase