Main Index: Albanian Bible

 

Daniel 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

DAN 3:1 Mbreti Nebukadnetsar urdhėroi tė ndėrtohet njė figurė prej ari, e lartė gjashtėdhjetė kubitė dhe e gjerė gjashtė kubitė, dhe e ngriti nė fushėn e Duras, nė krahinėn e Babilonisė.

DAN 3:2 Pastaj mbreti Nebukadnetsar dėrgoi njerėz tė mbledhin satrapėt, prefektėt, qeveritarėt, gjykatėsit, nėpunėsit e thesarit, kėshilltarėt e shtetit, ekspertėt e ligjit dhe tėrė autoritetet e krahinave, me qėllim qė tė vinin nė pėrurimin e figurės qė mbreti Nebukadnetsar kishte ngritur.

DAN 3:3 Atėherė satrapėt, prefektėt dhe qeveritarėt, gjykatėsit, nėpunėsit e thesarit, kėshilltarėt e shtetit, ekspertėt e ligjit dhe tėrė autoritetet e krahinave u mblodhėn bashkė pėr pėrurimin e figurės qė kishte ngritur mbreti Nebukadnetsar, dhe qėndruan nė kėmbė pėrpara figurės qė Nebukadnetsari kishte ngritur.

DAN 3:4 Pastaj kasneci thirri me zė tė lartė: "Juve, popuj, kombe dhe gjuhė, ju jepet urdhėr qė,

DAN 3:5 sapo tė dėgjoni zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloji vegle, tė bini pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn prej ari qė ka ngritur mbreti Nebukadnetsar;

DAN 3:6 kushdo qė nuk do tė bjerė pėrmbys pėr tė adhuruar, do tė hidhet menjėherė nė mes tė njė furre zjarri pėrvėlues".

DAN 3:7 Kėshtu, me tė dėgjuar tėrė popujt zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit dhe tė ēdo lloji vegle, tėrė popujt, kombet dhe gjuhėt ranė pėrmbys dhe adhuruan figurėn e artė, qė mbreti Nebukadnetsar kishte ngritur.

DAN 3:8 Pėr kėtė arėsye nė atė ēast, disa Kaldeas dolėn dhe paditėn Judejtė;

DAN 3:9 duke marrė fjalėn, i thanė mbretit Nebukadnetsar: "O mbret, jetofsh pėr jetė!

DAN 3:10 Ti, o mbret, ke nxjerrė njė dekret, nė bazė tė tė cilit kushdo qė ka dėgjuar zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloji vegle duhet tė bjerė pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn e artė;

DAN 3:11 dhe ai qė nuk bie pėrmbys dhe nuk adhuron, duhet tė hidhet nė mes tė njė furre me zjarr pėrvėlues.

DAN 3:12 Por ka disa Judej qė i ke vėnė nė krye tė administrimit tė punėve tė krahinės sė Babilonisė, Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego, qė nuk kanė asnjė konsideratė pėr ty; nuk u shėrbejnė perėndive tė tua dhe nuk adhurojnė figurėn e artė qė ti ke ngritur".

DAN 3:13 Atėherė Nebukadnetsari, i zemėruar dhe i tėrbuar, urdhėroi qė tė sillnin Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon; kėshtu kėta njerėz u ēuan para mbretit.

DAN 3:14 Nebukadnetsari u drejtoi atyre fjalėn, duke thėnė: "Shadrak, Meshak dhe Abed-nego, a ėshtė e vėrtetė qė nuk u shėrbeni perėndive tė mia dhe nuk adhuroni figurėn e artė qė unė kam ngritur?

DAN 3:15 Tani, posa tė dėgjoni zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloj vegle, nė rast se jeni gati tė bini pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn qė unė kam bėrė, mirė; por nė rast se nuk do ta adhuroni, do t`ju hedhin menjėherė nė mes tė njė furre tė ndezur; dhe cila ėshte ajo perėndi qė do tė mund t`ju ēlirojė nga duart e mia?

DAN 3:16 Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego iu pėrgjigjėn mbretit, duke thėnė: "O Nebukadnetsar, ne nuk kemi nevojė tė tė japim pėrgjigje lidhur me kėtė.

DAN 3:17 Ja, Perėndia ynė, tė cilit i shėrbejmė, ėshtė nė gjendje tė na ēlirojė nga furra e ndezur, dhe do tė na ēlirojė nga dora jote, o mbret.

DAN 3:18 Por edhe sikur tė mos e bėnte, dije, o mbret, qė ne nuk do t`u shėrbejmė perėndive tė tua dhe nuk do tė adhurojmė figurėn e artė qė ti ke ngritur".

DAN 3:19 Atėherė Nebukadnetsari u mbush me inat dhe shprehja e fytyrės sė tij ndryshoi ndaj Shadrakut, Meshakut dhe Abed-negos. Duke marrė pėrsėri fjalėn, urdhėroi qė furra tė ngrohej shtatė herė mė shumė se zakonisht.

DAN 3:20 Pastaj urdhėroi disa njerėz tė fortė dhe trima tė ushtrisė sė tij tė lidhnin Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon dhe t`i hidhnin nė furrėn e zjarrit pėrvėlues.

DAN 3:21 Atėherė kėta tre burra i lidhėn dhe, me pantallonat e tyre, me tunikėn e tyre dhe me gjitha mbulesėn e tyre tė kokės dhe i hodhėn nė mes tė furrės me zjarr pėrvėlues.

DAN 3:22 Por me qenė se urdhėri i mbretit ishte i rreptė dhe furra ishte jashtėzakonisht e mbingrohur, flaka e zjarrit vrau njerėzit qė kishin hedhur nė tė Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon.

DAN 3:23 Dhe kėta tre burra, Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego, ranė tė lidhur nė mes tė furrės me zjarr pėrvėlues.

DAN 3:24 Atėherė mbreti Nebukadnetsar, i habitur, u ngrit me nxitim dhe filloi t`u thotė kėshilltarėve tė tij: "Nuk i kemi hedhur tre burrat tė lidhur nė mes tė zjarrit?". Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė mbretit: "Sigurisht, o mbret".

DAN 3:25 Ai foli pėrsėri: "Ja, unė po shoh katėr burra tė palidhur, qė ecin nė mes tė zjarrit, pa pėsuar asnjė dėm; dhe pamja e tė katėrtit i pėrngjan asaj tė njė biri tė Perėndisė".

DAN 3:26 Pastaj Nebukadnetsari iu afrua grykės sė furrės me zjarr pėrvėlues dhe filloi tė thotė: "Shadrak, Meshak dhe Abed-nego, shėrbėtorė tė Perėndisė Mė tė Lartė, dilni dhe ejani kėtu". Atėherė Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego dolėn nga mesi i zjarrit.

DAN 3:27 Pastaj satrapėt, prefektėt, qeveritarėt dhe kėshilltarėt e mbretit u mblodhėn pėr tė vėrejtur kėta burra: zjarri nuk kishte patur asnjė fuqi mbi trupin e tyre, flokėt e kokės sė tyre nuk ishin djegur, mantelet e tyre nuk ishin dėmtuar dhe as era e zjarrit nuk ishte shtruar mbi ta.

DAN 3:28 Nebukadnetsari filloi tė thotė: "Qoftė i bekuar Perėndia i Shadrakut, i Meshakut dhe i Abed-negos, qė ka dėrguar engjėllin e tij dhe ka ēliruar shėrbėtorėt e tij, qė kanė pasur besim tek ai; ata

DAN 3:29 Prandaj unė dekretoj qė kushdo, cilitdo populli, kombi o gjuhe qė t`i pėrkasė, qė do tė flasė keq pėr Perėndinė e Shadrakut, tė Meshakut dhe tė Abed-negos, tė pritet copė-copė dhe shtėpia e tij tė katandiset nė njė vend plehrash, sepse nuk ka asnjė perėndi qė mund tė tė shpėtojė nė kėtė mėnyrė".

DAN 3:30 Atėherė mbreti bėri qė Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego tė kenė mbarėsi nė krahinėn e Babilonisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase