Main Index: Albanian Bible

 

Philemon 1

[1]

PHILEM 1:1 motrės Apfi, bashkėluftėtarit tonė Arkipit, dhe kishės qė mblidhet nė shtėpinė tėnde:

PHILEM 1:2 hir dhe paqe mbi ju prej Perėndisė sonė, Atit, dhe Zotit Jezu Krisht.

PHILEM 1:3 E falėnderoj Perėndinė tim, duke tė kujtuar gjithnjė nė lutjet e mia,

PHILEM 1:4 sepse po dėgjoj pėr dashurinė tėnde dhe pėr besimin qė ke ndaj Zotit Jezu Krisht dhe ndaj gjithė shenjtorėve,

PHILEM 1:5 qė bashkėsia e besimit tėnd tė bėhet e frytshme nėpėrmjet njohjes sė ēdo tė mire qė ėshtė nė ju pėr shkak tė Jezu Krishtit.

PHILEM 1:6 Sepse ne patėm gėzim tė madh dhe pėrdėllim nga dashuria jote, sepse me anėn tėnde, o vėlla, zemrat e shenjtorėve u pėrtėrinė.

PHILEM 1:7 Prandaj, edhe pse kam liri tė plotė nė Krishtin tė tė urdhėroj atė qė duhet tė bėsh,

PHILEM 1:8 mė shumė mė pėlqen tė tė lutem pėr dashurinė, kėshtu siē jam unė, Pali, plak dhe tashti edhe i burgosur i Jezu Krishtit;

PHILEM 1:9 tė lutem pėr birin tim Onesim, qė mė lindi nė prangat e mia,

PHILEM 1:10 i cili dikur s`kishte fare vlerė pėr ty, por qė tani ėshtė shumė i vlefshėm pėr ty e pėr mua,

PHILEM 1:11 tė cilin ta dėrgova pėrsėri; dhe ti prite atė, zemrėn time.

PHILEM 1:12 Do tė desha ta mbaja pranė vetes qė tė mė shėrbente nė vendin tėnd nė prangat pėr shkak tė ungjillit;

PHILEM 1:13 por nuk desha tė bėja asgjė pa mendjen tėnde qė e mira tė cilėn do tė bėsh tė mos jetė nga detyrimi, por me dashje.

PHILEM 1:14 Sepse ndoshta pėr kėtė arsye qe ndarė prej teje pėr pak kohė, qė ta kesh atė pėrgjithmonė,

PHILEM 1:15 por jo mė si skllav, por shumė mė tepėr se skllav, vėlla tė dashur, sidomos pėr mua, por aq mė tepėr pėr ty si sipas mishit, ashtu dhe nė Zotin.

PHILEM 1:16 nė qoftė se ti, pra, mė konsideron shok, prite si tė isha vetė!

PHILEM 1:17 Dhe nė qoftė se tė ka bėrė ndonjė padrejtėsi ose tė ka ndonjė detyrim, m`i ngarko mua.

PHILEM 1:18 Unė, Pali, i shkrova me dorėn time. Unė vetė do tė paguaj; qė tė mos them se ti mė detyrohesh edhe veten tėnde!

PHILEM 1:19 Po, vėlla, ma bėj kėtė nder nė Perėndinė! Ma pėrtėri zemrėn nė Perėndinė!

PHILEM 1:20 Tė shkrova me plotbesim se do tė mė dėgjosh, sepse e di se ti do tė bėsh edhe mė shumė nga sa po tė them.

PHILEM 1:21 Mė pėrgatit njėkohėsht njė vend pėr tė ndenjur, sepse shpresoj se, pėr hir tė lutjeve tuaja, do t`ju dhurohem pėrsėri.

PHILEM 1:22 Epafra, i burgosur bashkė me mua nė Jezu Krishtin,

PHILEM 1:23 Marku, Aristarku, Dema dhe Lluka, bashkėpunėtorėt e mi, tė bėjnė tė fala.

PHILEM 1:24 Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me frymėn tuaj. Amen.

PHILEM 1:25 Perėndia, mbasi u foli sė lashti shumė herė dhe nė shumė mėnyra etėrve me anė tė profetėve,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase