Main Index: Albanian Bible

 

2 Peter 3

[1] [2] [3]

2PET 3:1 Sė pari duhet tė dini kėtė, se nė ditėt e fundit do tė vijnė disa pėrqeshės, tė cilėt do tė ecin sipas dėshirave tė veta,

2PET 3:2 dhe do tė thonė: ``Ku ėshtė premtimi i ardhjes sė tij? Sepse, qė kur etėrit fjetėn, tė gjitha gjėrat mbetėn nė po atė gjendje si nė fillim tė krijimit``.

2PET 3:3 Sepse ata me dashje harruan se nėpėrmjet fjalės sė Perėndisė qiejt vinin nė eksistencė shumė kohė mė parė, dhe se toka doli nga uji dhe u sajua nėpėrmjet ujit,

2PET 3:4 pėr shkak tė tė cilit bota e atėhershme u mbulua nga uji dhe humbi,

2PET 3:5 ndėrsa qiejt dhe dheu i sotshėm janė ruajtur nga e njėjta fjalė pėr zjarrin, tė rezervuar pėr ditėn e gjyqit dhe tė humbjes sė njerėzve tė pabesė.

2PET 3:6 Por, shumė tė dashur, mos harroni kėtė gjė: se pėr Zotin njė ditė ėshtė si njė mijė vjet, dhe njė mijė vjet si njė ditė.

2PET 3:7 Zoti nuk vonon plotėsimin e premtimit tė tij, siē disa besojnė qė ai bėn; por ėshtė i durueshėm ndaj nesh, sepse nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

2PET 3:8 Dhe dita e Zotit do tė vijė si njė vjedhės natėn; atė ditė qiejt do tė shkojnė me krismė, elementėt do tė shkrihen nga tė nxehtit dhe veprat dhe toka qė janė nė tė do tė digjen krejt.

2PET 3:9 Pėrderisa tė gjitha kėto gjėra duhet tė shkatėrrohen, si tė mos duhet tė keni njė sjellje tė shenjtė dhe tė perėndishme,

2PET 3:10 duke pritur dhe shpejtuar ardhjen e ditės sė Perėndisė, pėr shkak tė sė cilės qiejt marrin flakė do tė treten, dhe elementėt tė konsumuar nga nxehtėsia do tė shkrihen?

2PET 3:11 Por ne, sipas premtimit tė tij, presim qiej tė rinj dhe toka tė re, nė tė cilėt banon drejtėsia.

2PET 3:12 Prandaj, shumė tė dashur, duke i pritur kėto gjėra, pėrpiquni tė jeni pėrpara tij tė papėrlyer dhe tė paqortueshėm, nė paqe.

2PET 3:13 Dhe kini parasysh se durimi i Zotit tonė ėshtė nė shėrbim tė shpėtimit, sikurse ju ka shkruar edhe vėllai ynė i dashur Pal, sipas diturisė qė iu dha;

2PET 3:14 Ashtu bėn ai nė tė gjitha letrat e tij, ku flet pėr kėto gjėra. Nė to ka disa gjėra tė vėshtira pėr t`u kuptuar, tė cilat tė paditurit dhe tė paqėndrueshmit i shtrėmbėrojnė, sikurse bėjnė me Shkrimet e tjera, pėr pėrhumbjen e tyre.

2PET 3:15 Ju pra, shumė tė dashur, duke i ditur kėto gjėra, ruajuni se mos ligėshtoheni nė qėndresėn tuaj, tė tėrhequr nga gabimi i tė pabesėve.

2PET 3:16 Por rrituni, nė hirin dhe nė njohjen e Zotit dhe tė Shpėtimtarit tonė Jezu Krisht. Atij i qoftė lavdia, tani dhe pėrjetė. Amen.

2PET 3:17 Atė qė ishte nga fillimi, atė qė dėgjuam, atė qė pamė me sytė tanė, atė qė vėshtruam dhe qė duart tona e prekėn lidhur me Fjalėn e jetės

2PET 3:18 (dhe jeta u shfaq dhe ne e pamė e dėshmojmė pėr tė, dhe ju shpallim jetėn e pėrjetshme qė ishte pranė Atit dhe qė na u shfaq neve),

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase