Main Index: Albanian Bible

 

1 Peter 3

[1] [2] [3] [4] [5]

1PET 3:1 Stolia juaj tė mos jetė e jashtme: gėrshėtimi i flokėve, stolisja me ar ose veshja me rroba tė bukura,

1PET 3:2 por njeriu i fshehur i zemrės, me pastėrtinė qė nuk prishet tė njė shpirti tė butė dhe tė qetė, qė ka vlerė tė madhe pėrpara Perėndisė.

1PET 3:3 Sepse kėshtu stoliseshin dikur gratė e shenjta qė shpresonin nė Perėndinė, duke iu nėnshtruar burrave tė tyre,

1PET 3:4 ashtu si Sara, qė i bindej Abrahamit duke e quajtur "zot"; bija tė saj ju jeni, nė qoftė se bėni mirė dhe nuk trembeni nga ndonjė frikė.

1PET 3:5 Ju burra, gjithashtu, jetoni me gratė tuaja me urtėsi, duke e ēmuar gruan si njė enė mė delikate dhe e nderoni sepse janė bashkėtrashėgimtare me ju tė hirit tė jetės, qė tė mos pengohen lutjet tuaja.

1PET 3:6 Dhe mė nė fund jini tė gjithė tė njė mendjeje, tė dhembshur, plot dashuri vėllazėrore, tė mėshirshėm dhe dashamirės,

1PET 3:7 pa e kthyer tė keqen me tė keqe ose fyerjen me fyerje, po, pėrkundrazi, bekoni, duke e ditur se pėr kėtė u thirrėt, qė tė trashėgoni bekimin.

1PET 3:8 Sepse ``kush don ta dojė jetėn dhe tė shohė ditė tė mira, le ta ruajė gojėn e tij nga e keqja dhe buzėt e tij nga tė folurit me mashtrim;

1PET 3:9 tė largohet nga e keqja dhe tė bėjė tė mirėn, tė kėrkojė paqen dhe tė ndjekė atė,

1PET 3:10 sepse sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė nė lutjen e tyre; por fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė bėjnė tė keqen``.

1PET 3:11 Dhe kush do t`ju bėjė keq, nė qoftė se ju ndiqni tė mirėn?

1PET 3:12 Por, edhe sikur tė vuani pėr drejtėsinė, lum ju! ``Pra, mos kini asnjė druajtje prej tyre dhe mos u shqetėsoni``,

1PET 3:13 madje shenjtėroni Zotin Perėndinė nė zemrat tuaja dhe jini gjithnjė gati pėr t`u pėrgjigjur nė mbrojtjen tuaj kujtdo qė ju kėrkon shpjegime pėr shpresėn qė ėshtė nė ju, por me butėsi e me druajtje,

1PET 3:14 duke pasur ndėrgjegje tė mirė, qė, kur t`ju padisin si keqbėrės, tė turpėrohen ata qė shpifin pėr sjelljen tuaj tė mirė nė Krishtin.

1PET 3:15 Sepse ėshtė mė mirė, nėse ėshtė i tillė vullneti i Perėndisė, tė vuani duke bėrė mirė, se sa duke bėrė keq,

1PET 3:16 sepse edhe Krishti ka vuajtur njė herė pėr mėkatet, i drejti pėr tė padrejtėt, pėr tė na ēuar te Perėndia. U vra nė mish, por u ngjall nga Fryma,

1PET 3:17 me anė tė sė cilės ai shkoi t`u predikojė frymėrave qė ishin nė burg,

1PET 3:18 qė dikur ishin rebelė, kur durimi i Perėndisė i priste nė ditėt e Noeut, ndėrsa po ndėrtohej arka, nė tė cilėn, pak vetė, gjithsejt tetė, shpėtuan nėpėrmjet ujit,

1PET 3:19 i cili ėshtė shėmbėllesa e pagėzimit (jo heqja e ndyrėsisė sė mishit, po kėrkesa e njė ndėrgjegjeje tė mirė te Perėndia), qė tani na shpėton edhe ne me anė tė ringjalljes sė Jezu Krishtit,

1PET 3:20 i cili shkoi nė qiell dhe ėshtė nė tė djathtėn e Perėndisė ku i janė nėnshtruar engjėj, pushtete dhe fuqie.

1PET 3:21 Sepse duke qenė se Krishti ka vuajtur pėr ne nė mish, armatosuni edhe ju me tė njėjtin mendim, sepse ai qė ka vuajtur nė mish pushoi sė mėkatuari,

1PET 3:22 pėr tė jetuar kohėn qė mbetet nė mish jo mė nė pasionet e njerėzve, por sipas vullnetit tė Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase