Main Index: Albanian Bible

 

Titus 2

[1] [2] [3]

TIT 2:1 pleqtė tė jenė tė pėrmbajtur, dinjitozė, tė urtė, tė shėndoshė nė besim, nė dashuri, nė durim.

TIT 2:2 Gjithashtu edhe gratė e moshuara tė kenė sjellje ashtu si u ka hije shenjtoreve, jo shpifėse, jo robinja ndaj verės sė shumtė, por mėsuese tė sė mirės,

TIT 2:3 qė t`i mėsojnė tė rejat tė duan burrat e tyre, tė duan bijtė e tyre,

TIT 2:4 tė jenė fjalėpakė, tė dlira, t`i kushtohen punėve tė shtėpisė, tė mira, tė bindura ndaj burrave tė tyre, qė fjala e Perėndisė tė mos blasfemohet.

TIT 2:5 Nxiti gjithashtu tė rinjtė qė tė jenė tė matur,

TIT 2:6 duke e nxjerrė nė ēdo gjė veten tėnde si shembull veprash tė mira, duke treguar nė mėsim pastėrti, dinjitet, paprishshmėri,

TIT 2:7 njė e folur e shėndoshė e tė paqortueshme, qė kundėrshtari tė turpėrohet e tė mos ketė tė flasė asgjė tė keqe pėr ju.

TIT 2:8 Shėrbėtorėt t`u binden zotėrinjve tė tyre, tė mundohen t`i kėnaqin nė tė gjitha gjėrat, tė mos i kundėrshtojnė me fjalė,

TIT 2:9 tė mos pėrvetėsojnė gjėnė e huaj, por tė tregojnė njė besnikėri tė plotė, qė nė ēdo gjė tė nderojnė mėsimin e Perėndisė, Shpėtimtarit tonė.

TIT 2:10 Sepse hiri shpėtues i Perėndisė iu shfaq gjithė njerėzve,

TIT 2:11 dhe na mėson tė mohojmė pabesinė dhe lakmitė e botės, sepse ne rrojmė me urtėsi, me drejtėsi dhe me perėndishmėri nė kėtė jetė,

TIT 2:12 duke pritur shpresėn e lume dhe tė shfaqurit e lavdisė tė tė madhit Perėndi dhe tė Shpėtimtarit tonė Jezu Krisht,

TIT 2:13 i cili e dha veten pėr ne, pėr tė na shpenguar nga ēdo paudhėsi dhe pėr tė pastruar pėr vete njė popull tė veēantė, tė zellshėm nė vepra tė mira.

TIT 2:14 Mėsoju kėto gjėra, kėshillo dhe qorto me ēdo pushtet! Askush mos tė pėrēmoftė.

TIT 2:15 U kujto atyre qė t`u nėnshtrohen pushtetarėve dhe autoriteteve, tė jenė tė bindur, gati pėr ēdo vepėr tė mirė,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase