Main Index: Albanian Bible

 

Colossians 3

[1] [2] [3] [4]

COL 3:1 Kini nė mend gjėrat qė janė atje lart, jo ato qė janė mbi tokė,

COL 3:2 sepse ju keni vdekur dhe jeta juaj ėshtė fshehur bashkė me Krishtin nė Perėndinė.

COL 3:3 Kur tė shfaqet Krishti, jeta jonė, atėherė edhe ju do tė shfaqeni nė lavdi bashkė me tė.

COL 3:4 Bėni, pra, tė vdesin gjymtyrėt tuaja qė janė mbi tokė: kurvėrinė, ndyrėsinė, pasionet, dėshirat e kėqija dhe lakminė, qė ėshtė idhujtari;

COL 3:5 pėr kėto gjėra zemėrimi i Perėndisė vjen pėrmbi bijtė e mosbindjes,

COL 3:6 midis tė cilėve dikur ecėt edhe ju, kur rronit nė to.

COL 3:7 Por tani hiqni edhe ju tė gjitha kėto gjėra: zemėrim, zemėratė, ligėsi, e mos tė dalė sharje e asnjė e folur e pandershme nga goja juaj.

COL 3:8 Mos gėnjeni njeri tjetrin, sepse ju e zhveshėt njeriun e vjetėr me veprat e tij,

COL 3:9 edhe veshėt njeriun e ri, qė pėrtėrihet nė njohurinė sipas shėmbullit tė atij qė e krijoi.

COL 3:10 Kėtu nuk ka mė Grek e Jud, rrethprerje dhe parrethprerje, Barbar e Skithas, shėrbėtor e i lirė, por Krishti ėshtė gjithēka dhe nė tė gjithė.

COL 3:11 Vishuni, pra, si tė zgjedhur tė Perėndisė, shenjtorė dhe tė dashur, me dhembshuri tė brendshme, mirėsinė, pėrulėsinė, zemėrbutėsinė dhe me durimin,

COL 3:12 duke duruar njeri tjetrin dhe duke falur njeri tjetrin, nėqoftėse dikush ankohet kundėr njė tjetri; dhe sikundėr Krishti ju ka falur, ashtu bėni edhe ju.

COL 3:13 Dhe, pėrmbi tė gjitha kėto gjėra, vishni dashurinė, qė ėshtė lidhja e pėrsosmėrisė.

COL 3:14 Dhe paqja e Perėndisė, pėr tė cilin ju u thirrėt nė njė trup tė vetėm, tė mbretėrojė nė zemrat tuaja; dhe jini mirėnjohės!

COL 3:15 Fjala e Krishtit banoftė nė ju me begatinė e vet; nė ēdo dituri, mėsoni dhe kėshilloni njeri tjetrin me psalme, himne dhe kėngė frymėrore, duke kėnduar Zotit me hir nė zemrat tuaja!

COL 3:16 Dhe ēdo gjė qė tė bėni, me fjalė a me vepėr, t`i bėni nė emėr tė Zotit Jezus, duke e falėnderuar Perėndinė Atė nėpėrmjet tij.

COL 3:17 Ju bashkėshorte, jini tė nėnshtruara bashkėshortėve tuaj, ashtu si ka hije nė Zotin.

COL 3:18 Ju bashkėshortė, duaini bashkėshortet tuaja dhe mos u bėni tė ashpėr ndaj tyre.

COL 3:19 Ju bij, binduni prindėrve nė ēdo gjė, sepse kjo ėshtė e pranueshme pėr Zotin.

COL 3:20 Ju etėr, mos provokoni pėr zemėrim bijtė tuaj, qė tė mos i lėshojė zemra.

COL 3:21 Ju shėrbėtorė, binduni nė ēdo gjė zotėrinjve tuaj sipas mishit, duke u shėrbyer jo vetėm kur ju shohin, sikurse tė doni t`u pėlqeni njerėzve, por me thjeshtėsinė e zemrės, duke druajtur Perėndinė.

COL 3:22 Dhe ēdo gjė qė tė bėni, ta bėni me dėshirė tė mirė, si pėr Zotin dhe jo pėr njerėzit,

COL 3:23 duke ditur se nga Zoti do tė merrni shpėrblimin e trashėgimisė, sepse ju i shėrbeni Krishtit, Zotit.

COL 3:24 Por ai qė punon padrejtėsisht do tė marrė shpagimin pėr gjėra tė padrejta qė ka bėrė, dhe nuk do tė ketė anėsi pėr asnjė.

COL 3:25 Zotėrinj, bėni ē`ėshtė e drejtė dhe arsyeshme ndaj shėrbėtorėve, duke ditur se edhe ju keni njė Zotėri nė qiejt.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase