Main Index: Albanian Bible

 

Zechariah 9

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]

ZECH 9:1 Orakulli i fjalės sė Zotit kundėr vendit tė Hadrakut dhe Damasku vendpushimi i tij (sepse sytė e njerėzve tė tė gjitha fiseve tė Izraelit i drejtohen Zotit),

ZECH 9:2 dhe kundėr Hamathit, qė ėshtė nė kufi me tė, dhe kundėr Tiros dhe Sidonit, ndonėse ata janė shumė tė urtė.

ZECH 9:3 Tiro ka ndėrtuar njė fortesė dhe ka grumbulluar argjend si pluhur dhe ar si balta e rrugėve.

ZECH 9:4 Ja, Zoti do ta rrėzojė nga fuqia dhe do tė shkatėrrojė pushtetin e tij nė det, dhe ai do tė konsumohet nga zjarri.

ZECH 9:5 Ashkeloni do ta shohė dhe do tė ketė frikė, edhe Gaza do tė pėrpėlitet nga dhėmbja e madhe dhe po kėshtu Ekroni, sepse shpresa e tij do tė pėsojė zhgėnjim. Mbreti do tė zhduket nga Gaza dhe Ashkeloni nuk do tė banohet mė.

ZECH 9:6 Njė popull bastard do tė banojė nė Ashdod, dhe unė do tė asgjėsoj krenarinė e Filistejve.

ZECH 9:7 Do tė heq gjak nga goja e tij dhe gjėrat e neveritshme nga dhėmbėt e tij, dhe ai gjithashtu do tė jetė njė i mbetur pėr Perėndinė tonė dhe do tė jetė si njė kryetar nė Judė, dhe Ekroni si Jebuzeu.

ZECH 9:8 Do tė fushoj rreth shtėpisė sime pėr ta mbrojtur nga ēfarėdo ushtrie, nga kush shkon dhe kush vjen; asnjė shtypės nuk do tė kalojė mė nga ata, sepse tani pashė vetė me sytė e mi.

ZECH 9:9 Ngazėllo me tė madhe, o bijė e Sionit, lėsho britma gėzimi, o bijė e Jeruzalemit! Ja, mbreti yt po tė vjen; ai ėshtė i drejtė dhe sjell shpėtimin, i pėrulur dhe i hipur mbi njė gomar, mbi njė gomar tė ri.

ZECH 9:10 Unė do t`i zhduk qerret nga Efraimi dhe kuajt nga Jeruzalemi; harqet e luftės do tė asgjėsohen. Ai do t`u flasė pėr paqe kombeve; sundimi i tij do tė shtrihet nga deti nė det, dhe nga Lumi deri nė skaj tė dheut.

ZECH 9:11 Sa pėr ty, pėr shkak tė gjakut tė besėlidhjes sime me ty, i ēlirova robėrit e tu nga gropa pa ujė.

ZECH 9:12 Kthehuni nė fortesė, o ju robėr tė shpresės! Pikėrisht sot unė deklaroj se do tė tė jap dyfishin.

ZECH 9:13 Do ta pėrkul Judėn pėr mua si harkun tim dhe me Efraimin do ta mbush me shigjeta, dhe do t`i ngre nė kėmbė bijtė e tu, o Sion, kundėr bijve tė tu, o Javan, dhe do tė tė bėj si shpata e njė njeriu tė fuqishėm.

ZECH 9:14 Atėherė mbi ta do tė duket Zoti dhe shigjeta e tij do tė niset si njė rrufe. Zoti, Zoti, do t`i bjerė borisė dhe do tė pėrparojė bashkė me shakullimat e jugut.

ZECH 9:15 Zoti i ushtrive do t`i mbrojė; kėshtu ata do tė gllabėrojnė dhe do tė shkelin gurėt e hobeve tė armiqve tė tyre, do tė pijnė dhe do tė bėjnė zhurmė si tė nxitur nga vera dhe do tė jenė plot me gjak si legenat e vegjėl qė pėrdoren pėr flijime, si brirėt e altarit.

ZECH 9:16 Zoti, Perėndia i tyre, do t`i shpėtojė atė ditė, si kopeja e popullit tė tij, sepse do tė jenė si gurėt e ēmuar tė njė kurore, qė do tė ngrihen lart si njė flamur mbi tokėn e tij.

ZECH 9:17 Sa e madhe do tė jetė mirėsia e tij dhe sa e madhe bukuria e tij! Gruri do t`i rritė tė rinjtė, dhe mushti vajzat.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase