Main Index: Albanian Bible

 

Haggai 1

[1] [2]

HAG 1:1 Nė vitin e dytė tė mbretit Dar, nė muajin e gjashtė, ditėn e parė tė muajit, fjala e Zotit iu drejtua me anė tė profetit Hagai, Zorobabelit, birit tė Shealtielit, qeveritar i Judės, dhe Jozueut, birit tė Jehotsadakut, kryeprift, duke thėnė:

HAG 1:2 "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Ky popull thotė: "Nuk ka ardhur ende koha, koha kur duhet tė rindėrtohet shtėpia e Zotit"".

HAG 1:3 Atėherė fjala e Zotit iu drejtua atyre me anė tė profetit Hagai, duke thėnė:

HAG 1:4 "A ėshtė vallė pėr ju koha pėr tė banuar nė shtėpitė tuaja tė mbuluara mirė, ndėrsa ky tempull ėshtė ende i rrėnuar?".

HAG 1:5 Prandaj Zoti i ushtrive thotė tani: "Mendohuni mirė pėr sjelljen tuaj!

HAG 1:6 Ju keni mbjellė shumė, por keni korrur pak; ju hani por jo aq sa tė ngopeni; ju pini, por jo aq sa tė shuani etjen tuaj; ju visheni, por askush nuk rrin ngrohtė; ai qė fiton njė mėditje, e fiton pėr ta shtėnė nė njė qese tė shpuar".

HAG 1:7 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Mendohuni mirė pėr sjelljen tuaj!

HAG 1:8 Ngjituni ndėr male, sillni lėndėn dhe ndėrtoni tempullin, qė tė mund tė gėzohem pėr tė dhe kėshtu tė jem i pėrlėvduar", thotė Zoti.

HAG 1:9 Ju prisnit shumė, por nė realitet keni pasur pak; pastaj, kur e keni ēuar nė shtėpi, unė e shpėrndava. Pėrse?", thotė Zoti i ushtrive, "pėr shkak tė tempullit tim qė ėshtė i rrėnuar, ndėrsa secili prej jush rend nė shtėpinė e vet.

HAG 1:10 Pėr kėtė arsye qielli e ka ndalur vesėn sipėr jush dhe toka e ka mbajtur prodhimin e vet.

HAG 1:11 Dhe unė e thirra thatėsirėn mbi vendin, mbi malet, mbi grurin, mbi mushtin, mbi vajin dhe mbi gjithshka qė prodhon toka, mbi njerėzit, mbi bagėtinė dhe mbi gjithė punėn e duarve tuaja".

HAG 1:12 Zorobabeli, biri i Shealtielit, dhe Jozueu, biri i Jehotsadakut, kryeprift, dhe gjithė pjesa tjetėr e popullit e dėgjuan zėrin e Zotit, Perėndisė sė tyre, dhe fjalėt e profetit Hagai, sepse Zoti,

HAG 1:13 Atėherė Hagai, lajmėtari i Zotit, i shpalli popullit mesazhin e Zotit, duke thėnė: "Unė jam me ju, thotė Zoti".

HAG 1:14 Kėshtu Zoti e zgjoi frymėn e Zorobabelit, birit tė Shealtielit, qeveritar i Judės dhe frymėn e Jozueut, birit tė Jehotsadakut, kryeprift dhe frymėn e gjithė pjesės tjetėr tė popullit; atėherė ata erdhėn dhe filluan punėn pėr shtėpinė e Zotit tė ushtrive, Perėndisė sė tyre,

HAG 1:15 nė ditėn e njėzetekatėrt tė muajit tė gjashtė, nė vitin e dytė tė mbretit Dar.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase