Main Index: Albanian Bible

 

Zephaniah 1

[1] [2] [3]

ZEPH 1:1 Fjala e Zotit qė iu drejtua Sofonias, birit tė Kushit, bir i Gedaliahut, bir i Amariahut, bir i Ezekias, nė ditėt e Josias, birit tė Amonit, mbret i Judės.

ZEPH 1:2 "Unė do tė zhduk krejt ēdo gjė nga faqja e dheut", thotė Zoti.

ZEPH 1:3 "Do tė zhduk njerėz dhe kafshė, do tė zhduk zogjtė e qiellit dhe peshqit e detit, shkaqet e mėkatit sė bashku me tė pabesėt dhe do tė shfaros njeriun nga faqja e dheut", thotė Zoti.

ZEPH 1:4 "Do tė shtrij dorėn time kundėr Judės dhe kundėr tė gjithė banorėve tė Jeruzalemit dhe do tė shfaros nga ky vend mbeturinat e Baalit, emrin e priftėrinjve idhujtarė, bashkė me priftėrinjtė,

ZEPH 1:5 ata tė cilėt bien pėrmbys mbi tarraca pėrpara ushtrisė sė qiellit, ata qė bien pėrmbys duke iu betuar Zotit, por duke iu betuar edhe Malkamit,

ZEPH 1:6 ata qė largohen nga Zoti dhe ata qė nuk e kėrkojnė Zotin dhe nuk e konsultojnė.

ZEPH 1:7 Rri nė heshtje para Zotit, Zotit, sepse dita e Zotit ėshtė e afėrt, sepse Zoti ka pėrgatitur njė flijim, ka shenjtėruar tė ftuarit e tij.

ZEPH 1:8 Ditėn e flijimit tė Zotit do tė ndodhė qė unė do tė ndėshkoj princat, bijtė e mbretit dhe tėrė ata qė mbajnė veshje tė huajsh.

ZEPH 1:9 Po atė ditė do tė ndėshkoj tėrė ata qė hidhen mbi prag, qė mbushin me dhunė dhe mashtrim shtėpitė e zotėrve tė tyre.

ZEPH 1:10 Atė ditė", thotė Zoti, "do tė ngrihet njė britmė nga porta e peshqve, njė klithmė nga lagja e dytė dhe njė zhurmė e madhe nga kodrat.

ZEPH 1:11 Ulėrini, o banorė tė Makteshit, sepse tėrė populli i tregtarėve ėshtė asgjėsuar, tėrė ata tė ngarkuar me para janė shfarosur.

ZEPH 1:12 Nė atė kohė do tė ndodhė qė unė do tė kontrolloj Jeruzalemin me llampa dhe do tė ndėshkoj njerėzit qė, duke qėndruar nė llumin e tyre, thonė nė zemėr tė tyre: "Zoti nuk bėn as tė mirė as tė keq".

ZEPH 1:13 Prandaj pasuritė e tyre do tė bėhen plaēkė lufte dhe shtėpitė e tyre do tė shkretohen. Do tė ndėrtojnė shtėpi, do tė mbjellin vreshta, por nuk do pinė verėn e tyre".

ZEPH 1:14 Dita e Zotit ėshtė e afėrt, ėshtė e afėrt dhe po vjen me shpejtėsi tė madhe. Zhurma e ditės sė Zotit ėshtė e hidhur; atėherė njeriu trim do tė kėlthasė fort.

ZEPH 1:15 Ajo ditė ėshtė njė ditė zemėrimi, njė ditė mjerimi dhe ankthi, njė ditė shkatėrrimi dhe shkretie, njė ditė terri dhe mjegulle, njė ditė resh dhe errėsire tė thellė,

ZEPH 1:16 njė ditė zhurmimi tė borisė dhe alarmi kundėr qyteteve tė fortifikuara dhe kullave tė larta.

ZEPH 1:17 Unė do tė sjell fatkeqėsinė mbi njerėzit dhe ata do tė ecin si tė verbėr, sepse kanė mėkatuar kundėr Zotit; gjaku i tyre do tė shpėrndahet si pluhur dhe mishi i tyre si jashtėqitje.

ZEPH 1:18 As argjendi i tyre as ari i tyre nuk do tė mund t`i ēlirojnė ditėn e zemėrimit tė Zotit; pėrkundrazi tėrė vendi do tė gllabėrohet nga zjarri i xhelozisė sė tij, sepse ai do tė kryejė me siguri njė shkatėrrim tė plotė tė tė gjithė banorėve tė vendit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase