Main Index: Albanian Bible

 

Habakkuk 2

[1] [2] [3]

HAB 2:1 Unė do tė rri nė vendrojėn time, do tė zė vend mbi kullė dhe do t`i hap sytė pėr tė parė atė qė do tė mė thotė dhe ēfarė do tė duhet t`i pėrgjigjem lidhur me ankesėn e bėrė.

HAB 2:2 Pastaj Zoti m`u pėrgjigj dhe tha: "Shkruaje vegimin tėnd dhe gdhende mbi rrasa, qė tė mund tė lexohet shpejt.

HAB 2:3 Sepse vegimi ėshtė pėr njė kohė tė caktuar, por nė fund ai do tė flasė dhe nuk do tė gėnjejė; nė se vonon, prite, sepse me siguri do tė vijė dhe nuk do tė vonojė.

HAB 2:4 Ja, shpirti i ėshtė krenuar, nuk ėshtė i drejtė, por i drejti do tė rrojė pėr shkak tė besimit tė tij.

HAB 2:5 Pėrveē kėsaj vera e tradhėton njeriun krenar dhe kėshtu ai nuk rri nė shtėpi. Ai, pra, e shton lakminė e tij si Sheoli dhe ėshtė si vdekja, sepse kurrė nuk ėshtė i kėnaqur, por mbledh rreth vetes tėrė kombet dhe tėrė popujt.

HAB 2:6 Tėrė kėta a nuk do tė fillojnė vallė tė pėrdorin njė proverb kundėr tij dhe njė gjėzė tallėse kundėr tij? Ata do tė thonė: "Mjerė ai qė grumbullon gjėra qė nuk janė tė tijat (por deri kur?) dhe kush ngarkohet me pengje!".

HAB 2:7 A nuk do tė ngrihen vallė papritur kreditorėt e tu dhe nuk do tė zgjohen torturuesit e tu? Dhe ti do tė bėhesh preja e tyre.

HAB 2:8 Duke qenė se ti ke plaēkitur shumė kombe, tėrė kusuri i popujve do tė tė plaēkitė ty pėr shkak tė gjakut njerėzor tė derdhur dhe tė dhunės qė i ėshtė bėrė vendit, qyteteve dhe tėrė banorėve tė tij.

HAB 2:9 Mjerė ai qė ėshtė i pangopur pėr fitime tė mbrapshta pėr shtėpinė e tij, pėr tė vendosur folenė e tij lart dhe pėr t`i shpėtuar fuqisė sė fatkeqėsisė.

HAB 2:10 Ti ke programuar turpin e shtėpisė sate, duke shfarosur shumė popuj, dhe ke mėkatuar kundėr vetvetes.

HAB 2:11 Sepse guri do tė kėlthasė nga muri dhe trari do tė pėrgjigjet nga dyshemeja.

HAB 2:12 Mjerė ai qė ndėrton njė qytet me gjak dhe themelon njė qytet me paudhėsi!

HAB 2:13 Ja, a nuk vjen vallė nga Zoti i ushtrive qė popujt tė lodhen pėr zjarrin dhe kombet tė lodhen pėr asgjė?

HAB 2:14 Sepse dheu do tė mbushet me diturinė e lavdisė tė Zotit, ashtu si ujėrat mbushin detin.

HAB 2:15 Mjerė ai qė i jep tė pijė tė afėrmit tė tij, duke i dhėnė shishen e vet, dhe e deh pėr tė parė lakuriqėsinė e tij!

HAB 2:16 Ti do tė ngopesh me turp dhe jo me lavdi; pi edhe ti dhe mosrrethprerja jote le tė zbulohet lakuriq. Kupa nė tė djathtė tė Zotit do tė drejtohet nga ti dhe poshtėrsia do tė mbulojė lavdinė tėnde.

HAB 2:17 Sepse dhuna e ushtruar nė Liban do tė tė mbulojė, dhe shkatėrrimi i kafshėve do tė tė mbushė me tmerr, pėr shkak tė gjakut njerėzor tė derdhur dhe tė dhunės sė ushtruar mbi vendin, qytetet dhe tėrė banorėt e tij.

HAB 2:18 Ēfarė dobie sjell figura e gdhendur, kur gdhendėsi qė e ka bėrė, apo njė figurė e shkrirė qė tė mėson gėnjeshtrėn, qė punuesi i saj tė ketė besim te puna e tij, duke fabrikuar idhuj tė heshtur?

HAB 2:19 Mjerė ai qė i thotė drurit: "Zgjohu!", apo gurit tė heshtur: "Ēohu!". A mund t`ju mėsojė ai diēka? Ja, ėshtė i mbuluar me ar dhe me argjend, por nė tė nuk ka asnjė frymė jete.

HAB 2:20 Por Zoti ėshtė nė tempullin e tij tė shenjtė; tėrė dheu le tė heshtė pėrpara tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase