Main Index: Albanian Bible

 

Song of Solomon 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]

SONG 5:1 Hyra nė kopshtin tim, o motra ime, nusja ime, mblodha mirrėn time me balsamin tim, hėngra huallin tim me mjaltin tim, piva verėn time me qumėshtin tim. Shokė, hani, pini; po, dehuni, o tė dashur!

SONG 5:2 Unė flija, por zemra ime pėrgjonte. Dėgjoj zėrin e tė dashurit tim, qė troket dhe thotė: "Hapma, motra ime, mikja ime, pėllumbesha ime, e pėrkryera ime, sepse koka ime ėshtė gjithė vesė dhe kaēurrelat e mia gjithė cirka tė natės.

SONG 5:3 E hoqa rrobėn time, si mund ta vesh pėrsėri? I lava kėmbėt, si mund t`i fėlliq pėrsėri?

SONG 5:4 I dashuri im e vuri dorėn te vrima e derės, dhe tė pėrbrėndshmet e mia u ngashėrryen nga ai.

SONG 5:5 U ngrita pėr t`i hapur derėn tė dashurit tim, dhe nga duart e mia pikoi mirra, nga gishtėrinjtė e mi mirra e lėngėt, qė rridhte mbi dorezėn e bravės.

SONG 5:6 Ia hapa tė dashurit tim, por i dashuri im ishte tėrhequr dhe kishte ikur; zemra ime ligshtohej kur ai fliste. E kėrkova, por nuk e gjeta; e thirra, por ai nuk m`u pėrgjigj.

SONG 5:7 Rojet qė sillen nėpėr qytet mė gjetėn, mė rrahėn, mė plagosėn; rojet e mureve mė ēorėn velin.

SONG 5:8 Unė ju lutem shumė, o bija tė Jeruzalemit, nė rast se e gjeni tė dashurin tim, ēfarė do t`i thoni? I thoni se jam e sėmurė nga dashuria.

SONG 5:9 Ēfarė ka mė tepėr i dashuri yt se njė i dashur tjetėr, o mė e bukura midis grave? Ēfarė ka i dashuri yt mė tepėr se njė i dashur tjetėr, pėrse pėrgjėrohesh kėshtu?

SONG 5:10 I dashuri im ėshtė i bardhė dhe i kuq, ai dallon ndėr dhjetė mijė veta.

SONG 5:11 Koka e tij ėshtė ar i kulluar, kaēurelat e flokėve tė tij janė rica-rica, tė zeza korb.

SONG 5:12 Sytė e tij janė si ato tė pėllumbit pranė rrėkeve tė ujit, tė lara nė qumėsht, tė ngallmuara si njė gur i ēmuar nė njė unazė.

SONG 5:13 Faqet e tij janė si njė lehe balsami, si lehe barėrash aromatike; buzėt e tij janė zambakė, qė nxjerrin mirra tė lėngėt.

SONG 5:14 Duart e tij janė unaza ari, tė stolisura me gurė tė ēmuar; barku i tij ėshtė i fildisht qė shndrit, i mbuluar me safire.

SONG 5:15 Kėmbėt e tij janė kollona mermeri tė mbėshtetura nė themele ari tė kulluar. Pamja e tij ėshtė si Libani, madhėshtore si kedrat.

SONG 5:16 Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia; po, ai ėshtė tėrheqės nė ēdo pikpamje. Ky ėshtė i dashuri im, ky ėshtė miku im, o bija tė Jeruzalemit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase